1. خانه
 2. /
 3. کاشت مو
 4. /
 5. بانک مو چیست و در کجای سر قرار دارد؟

بانک مو چیست و در کجای سر قرار دارد؟

دکتر آرش نجف بیگی

کلینیک‌های زیبایی موهایی را که برای کاشت مو استفاده می‌کنند از کجا تهیه می‌کنند؟ آیا می‌توان موی شخصی را به شخص دیگر پیوند زد؟ مثلا یکی از اعضای خانواده می‌تواند برای رفع کم‌پشتی موهایتان به شما کمک کند؟ برای پاسخ به این سوالات باید با مفهومی به نام بانک مو آشنا شوید. بانک مو به ذخایری از موی بدن گفته می‌شود که می‌توان از آن‌ها برای پیوند استفاده کرد. این تارهای مو می‌توانند از پشت سر یا کنار شقیقه‌ها برداشته شوند. در این مطلب به بررسی کامل این مساله و روش‌های برداشت تارهای مو می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

بانک مو چیست؟

این قسمت به ناحیه‌ای از سر گفته می‌شود که فولیکول‌های قابل برداشت در آن قرار دارند. از این ناحیه فولیکول‌های مو برداشته می‌شود و به ناحیه کم‌تراکم منتقل می‌شود. ناحیه‌ای که از آن مو برداشته می‌شود ناحیه‌ای از سر شما است که تحت تاثیر الگوی تاسی مردانه یا زنانه قرار نمی‌گیرد و این شامل پشت سر و کناره‌ها می‌شود. از آنجایی که موهای این ناحیه به طور مداوم رشد می‌کنند، پس از کاشت نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. عواملی مانند رنگ مو، بافت و میزان فر یا مواج بودن مو نیز از عواملی هستند که بر انتخاب محل اهداکننده تاثیر می‌گذارند.

اگر قصد کاشت مو دارید، کاملا قابل درک است که بر اساس ظاهر ناحیه پیوند شده یا نتیجه نهایی موفقیت آن را ارزیابی می‌کنید؛ اما حتی اگر از نتیجه پیوند راضی باشید، باید به وضعیت ناحیه‌ای که از آن مو برداشت شده نیز توجه کنید. اگر ناحیه اهداکننده زخم یا لکه‌دار به نظر برسد می‌تواند زیبایی شما را دچار چالش کند. مراقبت و درمان ناحیه اهداکننده قبل و بعد از عمل شما به اندازه مراقبت از ناحیه پیوند‌شده اهمیت دارد.

آیا می‌توان از موی دیگران برای کاشت مو استفاده کرد؟

ترمیم مو یک روش سرپایی ساده است که در آن فولیکول مو (مو و پیاز) درست در زیر سطح پوست ناحیه کم‌مو شده کاشته می‌شود. این تارها باید حتما از بدن خود فرد برداشته شوند و نمی‌توان از موی دیگران برای پیوند استفاده کرد. زیرا بدن شما موی دیگران را به عنوان یک عامل خارجی شناسایی می‌کند و با آن مبارزه می‌کند و در نتیجه پیوند شکست می‌خورد. از موی دیگران صرفا برای ساخت کلاه گیس می‌توان استفاده کرد که در بعضی روش‌های ترمیم مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تعداد گرافت های مو

بانک مو به کدام موهای بدن گفته می‌شود؟

بسیاری از مردم در اثر افزایش سن یا دلایل ژنتیکی موهای جلوی سر خود را از دست می‌دهند؛ اما اگر دقت کنید بسیاری از آن‌ها همچنان در ناحیه پشت سر و کنار شقیقه‌ها دارای مو هستند. این اتفاق به این دلیل است که این موها از لحاظ ژنتیکی مقاوم‌تر هستند. به این نوع ریزش مو آلوپسی آندروژنتیک یا «تاسی دارای الگو» می‌گویند. این موها بر خلاف سایر موها در برابر هورمونی به نام DHT که باعث ریزش موها می‌شود مقاومت می‌کنند. به همین دلیل پزشک برای کاشت مو از این موها استفاده می‌کند. این موها شامل موهای پشت سر یا کنار شقیقه‌ها است. در صورتی که این موها نیز در فرد وجود نداشته باشد می‌توان از موهای سینه، پشت و ساق پا استفاده کرد.

آیا جای خالی موها در پشت سر باقی می‌ماند؟

ممکن است از خود بپرسید پس از برداشت مو، پشت سر من چگونه خواهد بود؟ آیا یک شکاف بزرگ و خالی وجود خواهد داشت؟ پاسخ این سوال بستگی به روشی دارد که شما برای کاشت مو استفاده می‌کنید. بعضی روش‌ها مثل FUT که با برش قسمتی از پشت سر شما و کاشت آن در جلوی سر همراه است می‌تواند جای یک زخم نواری را پشت سر شما باقی بگذارد. اما اگر از روش کاشت مو FIT استفاده کنید جای زخم باقی نمی‌ماند. زیرا این روش گرافت‌های مو را به صورت یکی یکی از پشت سر شما برمی‌دارد و در ناحیه جدید پیوند می‌زند.

کاشت مو از بدن نیز امکان‌پذیر است؟

به طور کلی باید گفت بله امکان‌پذیر است. اما در صورتی که بتوان از بانک موی سر شما استفاده کرد از موهای بدن استفاده نمی‌شود. زیرا موی سر ویژگی‌هایی دارد که برای پیوند مو مناسب‌تر است. موی سر غالبا جنس نازک‌تری از موهای بدن دارد و به همین دلیل در صورتی که از موی بدن استفاده کنید ممکن است ظاهر موهای شما دوگانه شود. همچنین ممکن است رنگ موی بدن با موهای سر کاملا منطبق نباشد. اما در صورتی که موهای پشت سر شما کافی نباشد و یا پزشک بعد از معاینه تشخیص دهد که آن‌ها ضعیف هستند و برای پیوند مناسب نیستند از موهای بدن مثل موی سینه یا ساق پا برای کاشت استفاده می‌کند. به این تکنیک کاشت مو به روش BHT گفته می‌شود.

موها پس از کاشت چگونه رشد می‌کنند؟

بافت و ضخامت موی کاشته شده

موهای جدید رشد می‌کنند و حتی با افزایش سن بیمار خاکستری یا سفید می‌شوند. این موها نیز مانند سایر موها نیاز به مراقبت و اصلاح دارند و حتی می‌توانید آن‌ها را رنگ کنید یا اسپری بزنید.

همچنین درک این نکته مهم است که موهای اهدا کننده هنگام کاشت بلند نیستند. موها قبل از پیوند تراشیده می‌شوند و هنگام پیوند ریشه و یک ته موی بسیار کوتاه در ناحیه طاسی قرار می‌گیرد. حتی این احتمال وجود دارد که خود مو (نه پیاز) به طور موقت به دلیل ریزش دوره شوک بعد از کاشت بریزد که یک اتفاق رایج پس از پیوند است. اما نیاز به نگرانی نیست و موهای جدید به همان سرعتی بقیه موهای شما (یک سانتی‌متر در ماه) رشد می‌کنند. حداقل ۴ ماه طول می‌کشد تا متوجه رشد مو در ناحیه پیوند شده شوید.

آیا موهای کاشته شده دائمی هستند؟

اگر موهای شما تحت تاثیر بیماری یا دارو قرار نگیرد، می‌تواند تا آخر عمر باقی بماند. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که اگر ریزش موی شما به دلایل ژنتیکی است ممکن است در آینده نیز با کاهش حجم موها موجه شوید. کاشت مو باعث تغییر در ویژگی‌های بدن شما نمی‌شود و موهای کاشته شده شبیه دیگر موهای شما هستند و هر دلیلی که باعث ریزش موهای شما می‌شود می‌تواند روی این موها نیز اثر بگذارد.

موهای برداشت شده

برای دریافت اطلاعات کامل درباره نتایج کاشت مو دائمی است یا خیر این مقاله را مطالعه نمایید.

علت ریزش بانک مو چیست؟

موهای موجود در این ناحیه معمولا قوی‌تر از سایر موهای سر هستند و کمتر تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که در بسیاری افراد با وجود ریزش مو در جلو و فرق سر این موها هنوز باقی مانده است. اما باید گفت که این مقاوم بودن به این معنا نیست که این موها هرگز نمی‌ریزند. دلایل زیر می‌تواند عمده‌ترین دلیل ریزش این موها باشد:

 • افزایش سن
 • مقدار زیاد هورمون DHT
 • بیماری‌های خودایمنی
 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن
 • بیماری‌های پوستی در ناحیه سر مثل قارچ

آیا ممکن است موهای سر برای پیوند مناسب نباشد؟

اگر یک پزشک بی‌تجربه، مو را از ناحیه اشتباه و خارج از محدوده مناسب برداشت کند، هیچ تضمینی برای ماندگاری موها برای مدت طولانی وجود ندارد. همچنین اگر بیمار در دوره ریزش مو است، این احتمال وجود دارد که موهای پیوند شده نیز دائمی نباشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که پیش از ۲۵ سالگی اقدام به کاشت مو نکنید.

وجود مو در پشت سر

به چه مقدار ذخیره بانک مو نیاز دارم؟

فردی که موهایش پر است تقریبا ۱۰۰ هزار تار مو روی سر خود دارد. زمانی که فرد متوجه ریزش موی خود می‌شود، نیمی از تراکم موهای خود را از دست داده است و این تعداد زیادی است. در اغلب روش‌های کاشت که از موهای خود سر استفاده می‌شود تار موی جدیدی به سر شما اضافه نمی‌شود. در عوض، هدف آن انتقال ماهرانه و هنرمندانه موی کافی در جهت، موقعیت و زاویه مناسب است تا توهم تراکم موهای بیشتر را ایجاد کند. به طور کلی حتی اگر یک سوم تعداد موهای استاندار نیز روی سر شما وجود داشته باشد می‌توان از روش کاشت مو استفاده کرد. البته مناسب بودن تعداد موهای شما به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • سن بیمار
 • اندازه سر
 • وضعیت ناحیه اهدا کننده
 • ناحیه (های) نیازمند کاشت
 • تعداد جراحی‌های قبلی
 • زخم یا جای زخم روی سر
 • خاصیت ارتجاعی پوست
 • رنگ مو
 • بافت مو
 • ضخامت موها
 • تراکم موها
 • سلامتی و سبک زندگی بیمار
 • مراقبت‌های بعدی

اگر همه این شرایط بهینه باشد، بیمار باید انتظار داشته باشد که با حجم کم موهای پیوندزده شده نیز به نتیجه قابل قبولی دست پیدا مند.

آیا به بیش از یک جلسه کاشت مو نیاز دارم؟

پاسخ به این سوال نیز بستگی به وضعیت موهای شما، انتظارات شما و روش مورد استفاده شما دارد. به عنوان مثال اگر از روش میکروگرافت استفاده کنید با همان یک جلسه احتمالا می‌توانید به نتیجه دلخواه برسید. پزشک شما پس از معاینه شما و اطلاع از انتظار شما از تراکم موها در مورد تعداد جلسات مورد نیاز با شما صحبت خواهد کرد.

جلسات ترمیم مو

اگر در حین برداشتن ریشه‌ها آسیب دید چه باید کرد؟

در این صورت کار زیادی نمی‌توان کرد. در صورتی که ریشه‌های مورد نظر در حین استخراج آسیب ببینند، برنامه‌ریزی کاشت آنطور که انتظار بوده است پیش نخواهد رفت و پزشک ناچار است که گرافت‌های جدیدی را از پوست شما برداشت کند. البته در روش‌هایی مثل میکروگرافت می‌توان ریشه‌هایی را که زیاد آسیب ندیده‌اند ترمیم کرد.

یکی از مهمترین نکات برای موفقیت کاشت مو این است که برنامه‌ریزی برداشت مو به درستی انجام شود و در صورت آسیب دیدن ریشه‌ها پزشک راه‌حل جایگزینی در ذهن خود داشته باشد. به همین دلیل لازم است که به یک پزشک بامهارت مراجعه کنید.

بهبود زخم ایجاد شده در ناحیه بانک مو چقدر طول می‌کشد؟

بهبود زخم‌ها نیز تا حدودی به روش مورد استفاده شما بستگی دارد؛ اما به طور کلی روند بهبودی زخم‌های پشت سر بسیار سریع است. اکثر بیماران در طی یک یا دو روز پس از عمل کاشت مو احساس خوبی دارند، اما ممکن است تا چند روز پس از جراحی، کمی بی‌حسی و درد خفیف در پوست سر ایجاد شود. پوسته‌های قرمز کوچکی در ناحیه گیرنده و زیر فولیکول‌های پیوند شده نیز دیده می‌شود که حدود یک هفته تا ۱۰ روز قابل مشاهده‌اند. به طور کلی، ناحیه برداشت مو در عرض ۱۰ تا ۱۵ روز پس از جراحی ظاهر طبیعی خود را به دست می‌آورد. معمولا پزشک در این دوره پشت سر شما را پانسمان می‌کند و از شما می‌خواهد که در رعایت بهداشت آن کوشا باشید. پس از این مدت، فقط قرمزی جزئی دیده می‌شود و بیماران با پوست بسیار روشن بعد از درمان قرمزی را برای مدت طولانی تجربه می‌کنند، در حالی که بیمارانی که مو و پوست تیره‌تری دارند سریع‌تر بهبود می‌یابند.

آیا بانک مو دوباره رشد می‌کند؟

گرافت‌هایی که از پوست سر شما برداشت می‌شود و در ناحیه دیگری کاشته می‌شود دیگر هیچ ارتباطی با ناحیه مبدا ندارند و طبعا دیگر در آن ناحیه رشد نمی‌کنند. اما این مسئله نیازی به نگرانی ندارد. پزشکی که می‌خواهد عمل کاشت موی شما را انجام دهد متوجه این نکته است که چگونه و با چه تراکمی از موهای شما برداشت کند که پشت سر شما نیز دچار کاهش تراکم نشود.

هنر ترمیم مو

برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات بیشتر، با کلینیک دکتر نجف بیگی تماس حاصل فرمایید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

جمع‌بندی

ریزش مو عارضه‌ای است که بسیاری از افراد در سنین مختلف عمر خود با آن مواجه می‌شوند. شما با رعایت اصول مراقبت از مو و تغذیه سالم می‌توانید این روند را به تاخیر بیندازید. اما اگر ریزش مو به دلایل ارث یا بیماری باشد چاره‌ای از آن وجود ندارد. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از عمل جراحی کاشت مو برای اصلاح وضعیت موهای خود استفاده کنند. در این عمل‌ها غالبا پزشک موهایی را از پشت سر یا بالای گوش‌های شما برمی‌دارد و به جلو یا فرق سر شما پیوند می‌زند. به این نواحی بانک مو گفته می‌شود. اگر این نواحی تعداد گرافت لازم را نداشته باشد پزشک می‌تواند از تارهای موی بدن شما استفاده کند؛ اما به هیچ وجه نمی‌توان از موی دیگران برای پیوند استفاده کرد.

در این روش پزشک زخم‌های کوچکی روی پوست ناحیه اهداکننده ایجاد می‌کند و با احتیاط ریشه مو را خارج می‌کند. این زخم‌ها پس از عمل پانسمان می‌شود و در دوره نقاهت که کوتاه است باید نسبت به مراقبت و محافظت از آن جدی باشید. در این مقاله به بررسی کامل برداشت مو از نواحی مختلف سر و بدن پرداختیم و ویژگی‌های آن را شرح دادیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در مورد عمل کاشت مو نیاز دارید با ما تماس بگیرید یا از سایر مقالات سایت ما بازدید کنید.

منبع : webmd

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر