1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی سینه
  4. /
  5. علت افتادگی سینه بعد از پروتز و روش درمان و پیشگیری از آن

علت افتادگی سینه بعد از پروتز و روش درمان و پیشگیری از آن

دکتر آرش نجف بیگی

افتادگی سینه بعد از پروتز سینه ها

افتادگی سینه بعد از پروتز رو باهاش چیکار کنم؟

سوالات بسیاری در خصوص اتفاقاتی که ممکن است پس از عمل پروتز سینه پیش‌رو باشد پرسیده می‌شود. افتادگی سینه بعد از پروتز یکی از آن‌ها است. معمولاً تصور ذهنی شما از پروتز سینه، این است که یک‌ بار عمل جراحی زیبایی سینه را انجام می‌دهید و یک عمر بدون دردسر، فرم سینه دلخواهتان را خواهید داشت.

اما واقعیت کمی از این تصور ذهنی شما فاصله دارد. عمل پروتز سینه، مانند بسیاری از جراحی‌های زیبایی، نیازمند مراقبت و چکاپ‌های مداوم است و در مواردی ممکن است دچار پارگی پروتز سینه نیز شوید. بنابراین رعایت مراقبت های پس از پروتز سینه اهمیت می یابد.

عدم رعایت برخی نکات پس از عمل پروتز سینه، موجب تغییر شکل و فرم سینه می‌شود. پس اگر می‌خواهید شکل و فرم زیبای سینه، پس از جراحی پروتز سینه، همان‌طور مانند روز اول زیبا باقی‌ بماند، لازم است نکاتی را رعایت کنید تا از افتادگی سینه بعد از پروتز و دفرم شدن آن جلوگیری کنید.

البته با پیشرفت علم و روش‌های جراحی زیبایی، جای نگرانی نیست؛ چرا که جراحی لیفت سینه به‌‌راحتی امکان درمان افتادگی سینه بعد از پروتز سینه را فراهم می‌کند. در ادامه، به بررسی علل افتادگی سینه بعد از جراحی زیبایی و قراردادن پروتز سینه، و روش‌های پیشگیری از آن خواهیم پرداخت.

مقاله انواع روش های عمل سینه را ازدست ندهید.

آیا افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه، طبیعی است؟

پروتز سینه بر اساس نوع تکنولوژی ساخت پروتز، انواع مختلفی دارد. همچنین، سایز و شکل پروتزها متفاوت است و فرد متقاضی انجام جراحی زیبایی سینه، باید قبل از انجام عمل پروتز سینه، در خصوص فرم سینه و نوع پروتز تحقیقات لازم را انجام داده و تصمیم‌‌گیری نماید.

مشاوره‌های قبل از انجام جراحی پروتز سینه، معمولاً به‌منظور روشن نمودن ابعاد پنهان انجام جراحی است که پزشک متخصص با علم به تمام پیش‌آمدهای احتمالی حاصل از انتخاب نوع و فرم پروتز سینه، انتهای این راه تاریک را روشن می‌کند، تا کاندید انجام این جراحی زیبایی، با اطلاعات کافی، دست به انتخاب و تصمیم‌گیری بزند.

معمولاً در صورتیکه انتخاب اندازه و نوع پروتز سینه، صحیح نباشد و شرایط بدنی فعلی و آینده‌ی فرد متقاضی درنظر گرفته نشود، افتادگی سینه اتفاق می‌افتد؛ اما در صورتیکه فرد متقاضی با تحقیقات کافی و باتوجه به صحبت‌های پزشک خود، در خصوص انتخاب نوع پروتز و اندازه‌ی آن اقدام نماید، ریسک افتادگی سینه بعد از پروتز به حداقل می‌رسد.

دو محل قرار گیری پروتز سینه

علت افتادگی سینه چیست؟

معمولاً هر گونه تغییرات بدنی که سبب تغییر در سایز و شکل و فرم بدن شود، ریسک افتادگی سینه پس از پروتز را افزایش می‌دهد. افتادگی سینه بعد از پروتز، از عوارض پروتز سینه می باشد که معمولاً در زنانی که پس از جراحی زیبایی سینه، باردار می‌شوند، بسیار شایع است.

معمولاً این افراد به دلیل طی نمودن دوران شیردهی و تغییرات هورمونی و وزنی در دوران بارداری و پس از آن، در ناحیه سینه دچار نوعی دگرگونی می‌شوند؛ میزان کشسانی پوست سینه در این شرایط کاهش می‌یابد و درصورتی‌که میزان شیردهی آن‌ها زیاد باشد و سینه‌ها سنگین‌تر از شرایط طبیعی باشند، معمولاً پوست ناحیه سینه کشیده شده و مشکل افتادگی سینه پدید می‌آید.

در واقع افتادگی سینه از عوارض و تاثیر پروتز سینه بر بارداری و شیردهی است. از سوی دیگر، افرادی که به علل مختلف، بعد از جراحی پروتز سینه، دچار کاهش وزن‌های شدید و یا افزایش وزن زیاد می‌شوند، ریسک افتادگی سینه را بالا می‌برند.

از طرف دیگر، در صورتی‌که سایز پروتزی که فرد برای جراحی زیبایی سینه انتخاب می‌کند، بزرگ و سنگین باشد؛ ریسک افتادگی سینه پس از پروتز سینه، افزایش می‌یابد. گاهی در برخی خانم‌هایی که مبتلا به سرطان بوده‌اند و تحت شیمی‌درمانی و درمان‌های کنترلی سرطان، ناچار به تخلیه سینه شده‌اند و به تشخیص پزشک، بازسازی سینه را شروع نموده‌اند، افتادگی سینه اتفاق می‌افتد که دلیل آن، تغییرات در کلاژن‌سازی پوست است.

در افرادی که بازسازی سینه انجام می‌دهند، انتخاب سایز پروتز و نوع آن بسیار مهم است. افتادگی سینه معمولاً در افرادی اتفاق می‌افتد که بازسازی سینه انجام داده و پروتز سینه بزرگ و سنگین انتخاب نموده‌اند.

از علل دیگری که موجب افتادگی سینه پس از پروتز می شود، افزایش سن است. فاکتور افزایش سن را نمی‌توان به هیچ روشی کنترل کرد. استفاده از کرم‌ها و ویتامین‌ها جهت کلاژن سازی و تقویت قدرت کشسانی پوست، تاحد بسیار کمی جواب‌گو است. در این شرایط تنها از درمان به روش لیفت سینه می‌توان استفاده نمود، تا افتادگی سینه را که با افزایش سن رخ داده‌است، درمان نمود.

تغییرات سینه ها

آیا افتادگی سینه بعد از پروتز همیشه ایجاد می‌شود؟

پاسخ منفی است. معمولاً افتادگی سینه پس از پروتز همیشگی نیست و این اتفاق زمانی می‌افتد که مراقبت‌های لازم بعد از جراحی انجام نمی‌شود و یا سایز و وزن پروتز انتخابی، آن‌قدر زیاد است که با سنگینی و کشش پوست سینه همراه است.

در این شرایط افتادگی سینه طبیعی است؛ چرا‌که نیروی گرانش زمین به‌صورت مکرر، در حال پایین کشیدن حجم سنگینی است؛ مقاومت پوست در مقابل این کشش بسیار پایین است، طبیعتاً نتیجه چنین انتخابی، افتادگی سینه خواهد بود.

اما درصورتی‌که انتخاب نوع پروتز متناسب باشد و با ثبات وزن، از چاقی و لاغری زیاد جلوگیری شود هیچ‌گاه درگیر افتادگی سینه بعد از پروتز نخواهید بود. البته باید درنظر داشته‌باشید، عامل افزایش سن در افتادگی سینه قابل پیشگیری نیست و تنها لیفت سینه درمان آن است.

مقاله زمان تعويض پروتز سينه را ازدست ندهید.

چگونه از افتادگی سینه پیشگیری کنیم؟

از مهم‌ترین نگرانی‌های پس از انجام عمل پروتز سینه، وقایعی است که ممکن است غیرمنتظره اتفاق افتند. اما با مطالعه این مقاله و مشاوره با متخصص جراحی زیبایی و اطلاع از آناتومی بدن و شرایط آن، می‌توانید به‌راحتی نگرانی‌های خود را کاهش دهید و با خیالی آسوده از ظاهر جدید و زیبای خود، بعد از عمل پروتز سینه لذت ببرید.

کافی است شما، به علل ایجاد افتادگی سینه پس از پروتز آگاه باشید. در این شرایط می‌توانید، با کنترل وضعیت بدنی خود، در مقابل بیشتر آن وقایع مقاوم باشید. همچنین، انتخاب صحیح نوع پروتز، قبل از انجام جراحی زیبایی سینه از افتادگی سینه بعد از پروتز پیشگیری می‌کند. در صورتی که سایز پروتز انتخابی شما زیاد بزرگ نباشد و وزن آن موجب افتادگی سینه نشود، می‌توانید یکی از علل را ازبین ببرید.

همچنین، در صورتی‌که، بعد از جراحی پروتز سینه مراقب تغذیه خود باشید و تغذیه سلامت را انتخاب کنید و هیچ کاهش وزن و افزایش وزنی نداشته‌باشید، تقریباً بخش عظیمی از نگرانی‌ها، بابت افتادگی سینه پس از پروتز را از بین برده‌اید.

تنها یک احتمال باقی می‌ماند، که زیاد تحت کنترل نیست؛ در صورتی‌که بعد از عمل پروتز سینه، باردار شوید و دوران شیردهی شروع شود، میزان شیر درون پستان‌ها، میزان بزرگ شدن پستان و تورم آن‌ها و همچنین مراقبت‌های شما (مانند استفاده مداوم از سینه‌ بندهای مخصوص شیردهی و عدم رهاسازی سینه، بدون سوتین) همگی در پیشگیری از افتادگی سینه بعد از پروتز مفید است. در این میان استفاده از سوتین طبی بعد از عمل پروتز نیز در کاهش افتادگی سینه موثر است.

مراحل افتادگی سینه

مطالعه مقاله تزریق چربی یا ژل به سینه را پیشنهاد می دهیم.

شایان ذکر است در مواردی که بازسازی سینه بعد از ماستکتومی انجام شده‌است، لازم است مراقبت‌ها، چندین برابر باشد تا نیاز به لیفت سینه یا عمل جراحی دیگری احساس نشود؛ چرا‌ که پس از گذراندن دوره درمان سرطان و انجام جراحی ماستکتومی، بازسازی سینه انجام شده‌است و احتمال ضعیف شدن بدن فرد بسیار بالاست، در این شرایط تحمیل جراحی جدید اصلا توصیه نمی‌شود. پس مراقبت از افتادگی سینه و بازسازی سینه، در این افراد بسیار جدی‌تر است.

درمان افتادگی سینه بعد از پروتز سینه

در صورتی‌که، تمام مراقبت‌ها را انجام دادید و روش‌های پیشگیرانه را پیگیری کردید؛ اما دچار افتادگی سینه شدید، جای نگرانی زیادی نیست. درمان افتادگی سینه، انجام جراحی لیفت سینه است. با جراحی لیفت سینه می‌توانید، به‌راحتی تمام پوست‌های اضافی که از کشیدگی سینه به‌وجود آمده است را فراموش کنید و دوباره به همان ظاهر زیبای سینه، بدون افتادگی بازگردید.

جراحی لیفت سینه انواع مختلفی دارد که بر اساس حجم سینه و نوع افتادگی سینه، تکنیک جراحی لیفت سینه انتخاب می‌شود. جراحی لیفت سینه بسیار آسان است و با چند برش افقی یا عمودی یا هر دو، در ناحیه سینه انجام می‌شود. البته گاهی میزان افتادگی سینه زیاد است و پزشک با صلاحدید خود، جراحی لیفت سینه را با جابه‌جایی هاله پستان انجام می‌دهد.

نکته مهم در جراحی لیفت سینه این است که اگر پزشک در حین جراحی لیفت سینه، به عصب این ناحیه آسیب وارد کند، بعد از جراحی لیفت سینه، میزان حس جنسی در ناحیه سینه و نوک سینه کاهش می‌یابد. پس حتماً در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

لیفت سینه چگونه افتادگی سینه بعد از پروتز را درمان میکند؟

لیفت سینه در واقع جراحی بسیار ساده‌ای است که با برداشتن بخشی از پوست سینه، فرم سینه را از حالتی افتاده، تغییر می‌دهد و موجب رفع افتادگی سینه می‌شود. در جراحی لیفت سینه، بر اساس خط برش جراحی قبلی که در این قسمت انجام شده‌است و همچنین، درنظر گرفتن میزان افتادگی و حجم سینه فرد، تکنیک لازم برای لیفت سینه انتخاب می‌شود.

پزشک معالج با لیفتینگ سینه، سینه‌ها را بالا برده و افتادگی آن‌را اصلاح می‌کند. لیفت سینه روش‌های مختلفی دارد؛ این جراحی ممکن است با ایجاد برش عمودی از نوک سینه تا پایین آن انجام شود و یا با ایجاد برش افقی و عمودی در زیر سینه و نوک سینه تا زیر سینه انجام شود و در برخی موارد که افتادگی سینه زیاد است، با برش دور هاله سینه و برش‌های عمودی و افقی، هاله سینه را جا‌به‌جا می‌کنند تا فرم سینه را لیفت نموده و بهبود بخشند.

حتی اگر نوع سوم جراحی لیفت باشید و پزشک مجبور به برش هاله سینه و جا‌به‌جایی آن شود، باز هم جای نگرانی نیست؛ چرا‌ که با استفاده از بخیه‌های بسیار ریز و چسبی، خط برش و جای بخیه دورهاله سینه طی 6 ماه محو می‌شود؛ البته سرعت و میزان این محو شدن بستگی به پوست شما دارد.

برای مطالعه بیشتر در این باره این مقاله لاتین را از سایت medicalnewstoday پیشنهاد می دهیم.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر