علت افتادگی سینه بعد از پروتز و روش درمان و پیشگیری از آن

9,216

افتادگی سینه بعد از پروتز رو باهاش چیکار کنم؟

سوالات بسیاری در خصوص اتفاقاتی که ممکن است پس از عمل پروتز سینه پیش‌رو باشد پرسیده می‌شود. افتادگی سینه بعد از پروتز یکی از آن‌ها است. معمولاً تصور ذهنی شما از پروتز سینه، این است که یک‌ بار عمل جراحی زیبایی سینه را انجام می‌دهید و یک عمر بدون دردسر، فرم سینه دلخواهتان را خواهید داشت.

اما واقعیت کمی از این تصور ذهنی شما فاصله دارد. عمل پروتز سینه، مانند بسیاری از جراحی‌های زیبایی، نیازمند مراقبت و چکاپ‌های مداوم است و در مواردی ممکن است دچار پارگی پروتز سینه نیز شوید. بنابراین رعایت مراقبت های پس از پروتز سینه اهمیت می یابد.

عدم رعایت برخی نکات پس از عمل پروتز سینه، موجب تغییر شکل و فرم سینه می‌شود. پس اگر می‌خواهید شکل و فرم زیبای سینه، پس از جراحی پروتز سینه، همان‌طور مانند روز اول زیبا باقی‌ بماند، لازم است نکاتی را رعایت کنید تا از افتادگی سینه بعد از پروتز و دفرم شدن آن جلوگیری کنید.

البته با پیشرفت علم و روش‌های جراحی زیبایی، جای نگرانی نیست؛ چرا که جراحی لیفت سینه به‌‌راحتی امکان درمان افتادگی سینه بعد از پروتز سینه را فراهم می‌کند. در ادامه، به بررسی علل افتادگی سینه بعد از جراحی زیبایی و قراردادن پروتز سینه، و روش‌های پیشگیری از آن خواهیم پرداخت.

مقاله انواع روش های عمل سینه را ازدست ندهید.

آیا افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه، طبیعی است؟

پروتز سینه بر اساس نوع تکنولوژی ساخت پروتز، انواع مختلفی دارد. همچنین، سایز و شکل پروتزها متفاوت است و فرد متقاضی انجام جراحی زیبایی سینه، باید قبل از انجام عمل پروتز سینه، در خصوص فرم سینه و نوع پروتز تحقیقات لازم را انجام داده و تصمیم‌‌گیری نماید.

مشاوره‌های قبل از انجام جراحی پروتز سینه، معمولاً به‌منظور روشن نمودن ابعاد پنهان انجام جراحی است که پزشک متخصص با علم به تمام پیش‌آمدهای احتمالی حاصل از انتخاب نوع و فرم پروتز سینه، انتهای این راه تاریک را روشن می‌کند، تا کاندید انجام این جراحی زیبایی، با اطلاعات کافی، دست به انتخاب و تصمیم‌گیری بزند.

معمولاً در صورتیکه انتخاب اندازه و نوع پروتز سینه، صحیح نباشد و شرایط بدنی فعلی و آینده‌ی فرد متقاضی درنظر گرفته نشود، افتادگی سینه اتفاق می‌افتد؛ اما در صورتیکه فرد متقاضی با تحقیقات کافی و باتوجه به صحبت‌های پزشک خود، در خصوص انتخاب نوع پروتز و اندازه‌ی آن اقدام نماید، ریسک افتادگی سینه بعد از پروتز به حداقل می‌رسد.

دو محل قرار گیری پروتز سینه

علت افتادگی سینه چیست؟

معمولاً هر گونه تغییرات بدنی که سبب تغییر در سایز و شکل و فرم بدن شود، ریسک افتادگی سینه پس از پروتز را افزایش می‌دهد. افتادگی سینه بعد از پروتز، از عوارض پروتز سینه می باشد که معمولاً در زنانی که پس از جراحی زیبایی سینه، باردار می‌شوند، بسیار شایع است.

معمولاً این افراد به دلیل طی نمودن دوران شیردهی و تغییرات هورمونی و وزنی در دوران بارداری و پس از آن، در ناحیه سینه دچار نوعی دگرگونی می‌شوند؛ میزان کشسانی پوست سینه در این شرایط کاهش می‌یابد و درصورتی‌که میزان شیردهی آن‌ها زیاد باشد و سینه‌ها سنگین‌تر از شرایط طبیعی باشند، معمولاً پوست ناحیه سینه کشیده شده و مشکل افتادگی سینه پدید می‌آید.

در واقع افتادگی سینه از عوارض و تاثیر پروتز سینه بر بارداری و شیردهی است. از سوی دیگر، افرادی که به علل مختلف، بعد از جراحی پروتز سینه، دچار کاهش وزن‌های شدید و یا افزایش وزن زیاد می‌شوند، ریسک افتادگی سینه را بالا می‌برند.

از طرف دیگر، در صورتی‌که سایز پروتزی که فرد برای جراحی زیبایی سینه انتخاب می‌کند، بزرگ و سنگین باشد؛ ریسک افتادگی سینه پس از پروتز سینه، افزایش می‌یابد. گاهی در برخی خانم‌هایی که مبتلا به سرطان بوده‌اند و تحت شیمی‌درمانی و درمان‌های کنترلی سرطان، ناچار به تخلیه سینه شده‌اند و به تشخیص پزشک، بازسازی سینه را شروع نموده‌اند، افتادگی سینه اتفاق می‌افتد که دلیل آن، تغییرات در کلاژن‌سازی پوست است.

در افرادی که بازسازی سینه انجام می‌دهند، انتخاب سایز پروتز و نوع آن بسیار مهم است. افتادگی سینه معمولاً در افرادی اتفاق می‌افتد که بازسازی سینه انجام داده و پروتز سینه بزرگ و سنگین انتخاب نموده‌اند.

از علل دیگری که موجب افتادگی سینه پس از پروتز می شود، افزایش سن است. فاکتور افزایش سن را نمی‌توان به هیچ روشی کنترل کرد. استفاده از کرم‌ها و ویتامین‌ها جهت کلاژن سازی و تقویت قدرت کشسانی پوست، تاحد بسیار کمی جواب‌گو است. در این شرایط تنها از درمان به روش لیفت سینه می‌توان استفاده نمود، تا افتادگی سینه را که با افزایش سن رخ داده‌است، درمان نمود.

در این باره بخوانید  عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی چیست
تغییرات سینه ها

آیا افتادگی سینه بعد از پروتز همیشه ایجاد می‌شود؟

پاسخ منفی است. معمولاً افتادگی سینه پس از پروتز همیشگی نیست و این اتفاق زمانی می‌افتد که مراقبت‌های لازم بعد از جراحی انجام نمی‌شود و یا سایز و وزن پروتز انتخابی، آن‌قدر زیاد است که با سنگینی و کشش پوست سینه همراه است.

در این شرایط افتادگی سینه طبیعی است؛ چرا‌که نیروی گرانش زمین به‌صورت مکرر، در حال پایین کشیدن حجم سنگینی است؛ مقاومت پوست در مقابل این کشش بسیار پایین است، طبیعتاً نتیجه چنین انتخابی، افتادگی سینه خواهد بود.

اما درصورتی‌که انتخاب نوع پروتز متناسب باشد و با ثبات وزن، از چاقی و لاغری زیاد جلوگیری شود هیچ‌گاه درگیر افتادگی سینه بعد از پروتز نخواهید بود. البته باید درنظر داشته‌باشید، عامل افزایش سن در افتادگی سینه قابل پیشگیری نیست و تنها لیفت سینه درمان آن است.

پیشگیری از افتادگی سینه بعد از پروتز

مقاله زمان تعویض پروتز سینه را ازدست ندهید.

چگونه از افتادگی سینه پیشگیری کنیم؟

از مهم‌ترین نگرانی‌های پس از انجام عمل پروتز سینه، وقایعی است که ممکن است غیرمنتظره اتفاق افتند. اما با مطالعه این مقاله و مشاوره با متخصص جراحی زیبایی و اطلاع از آناتومی بدن و شرایط آن، می‌توانید به‌راحتی نگرانی‌های خود را کاهش دهید و با خیالی آسوده از ظاهر جدید و زیبای خود، بعد از عمل پروتز سینه لذت ببرید.

کافی است شما، به علل ایجاد افتادگی سینه پس از پروتز آگاه باشید. در این شرایط می‌توانید، با کنترل وضعیت بدنی خود، در مقابل بیشتر آن وقایع مقاوم باشید. همچنین، انتخاب صحیح نوع پروتز، قبل از انجام جراحی زیبایی سینه از افتادگی سینه بعد از پروتز پیشگیری می‌کند. در صورتی که سایز پروتز انتخابی شما زیاد بزرگ نباشد و وزن آن موجب افتادگی سینه نشود، می‌توانید یکی از علل را ازبین ببرید.

همچنین، در صورتی‌که، بعد از جراحی پروتز سینه مراقب تغذیه خود باشید و تغذیه سلامت را انتخاب کنید و هیچ کاهش وزن و افزایش وزنی نداشته‌باشید، تقریباً بخش عظیمی از نگرانی‌ها، بابت افتادگی سینه پس از پروتز را از بین برده‌اید.

تنها یک احتمال باقی می‌ماند، که زیاد تحت کنترل نیست؛ در صورتی‌که بعد از عمل پروتز سینه، باردار شوید و دوران شیردهی شروع شود، میزان شیر درون پستان‌ها، میزان بزرگ شدن پستان و تورم آن‌ها و همچنین مراقبت‌های شما (مانند استفاده مداوم از سینه‌ بندهای مخصوص شیردهی و عدم رهاسازی سینه، بدون سوتین) همگی در پیشگیری از افتادگی سینه بعد از پروتز مفید است. در این میان استفاده از سوتین طبی بعد از عمل پروتز نیز در کاهش افتادگی سینه موثر است.

مراحل افتادگی سینه

مطالعه مقاله تزریق چربی یا ژل به سینه را پیشنهاد می دهیم.

شایان ذکر است در مواردی که بازسازی سینه بعد از ماستکتومی انجام شده‌است، لازم است مراقبت‌ها، چندین برابر باشد تا نیاز به لیفت سینه یا عمل جراحی دیگری احساس نشود؛ چرا‌ که پس از گذراندن دوره درمان سرطان و انجام جراحی ماستکتومی، بازسازی سینه انجام شده‌است و احتمال ضعیف شدن بدن فرد بسیار بالاست، در این شرایط تحمیل جراحی جدید اصلا توصیه نمی‌شود. پس مراقبت از افتادگی سینه و بازسازی سینه، در این افراد بسیار جدی‌تر است.

لیفت سینه برای درمان افتادگی سینه بعد از پروتز

درمان افتادگی سینه بعد از پروتز سینه

در صورتی‌که، تمام مراقبت‌ها را انجام دادید و روش‌های پیشگیرانه را پیگیری کردید؛ اما دچار افتادگی سینه شدید، جای نگرانی زیادی نیست. درمان افتادگی سینه، انجام جراحی لیفت سینه است. با جراحی لیفت سینه می‌توانید، به‌راحتی تمام پوست‌های اضافی که از کشیدگی سینه به‌وجود آمده است را فراموش کنید و دوباره به همان ظاهر زیبای سینه، بدون افتادگی بازگردید.

جراحی لیفت سینه انواع مختلفی دارد که بر اساس حجم سینه و نوع افتادگی سینه، تکنیک جراحی لیفت سینه انتخاب می‌شود. جراحی لیفت سینه بسیار آسان است و با چند برش افقی یا عمودی یا هر دو، در ناحیه سینه انجام می‌شود. البته گاهی میزان افتادگی سینه زیاد است و پزشک با صلاحدید خود، جراحی لیفت سینه را با جابه‌جایی هاله پستان انجام می‌دهد.

نکته مهم در جراحی لیفت سینه این است که اگر پزشک در حین جراحی لیفت سینه، به عصب این ناحیه آسیب وارد کند، بعد از جراحی لیفت سینه، میزان حس جنسی در ناحیه سینه و نوک سینه کاهش می‌یابد. پس حتماً در این خصوص با پزشک خود مشورت نمایید.

در صورت تمایل، می‌توانید یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی داشته باشید.

.

لیفت سینه چگونه افتادگی سینه بعد از پروتز را درمان میکند؟

لیفت سینه در واقع جراحی بسیار ساده‌ای است که با برداشتن بخشی از پوست سینه، فرم سینه را از حالتی افتاده، تغییر می‌دهد و موجب رفع افتادگی سینه می‌شود. در جراحی لیفت سینه، بر اساس خط برش جراحی قبلی که در این قسمت انجام شده‌است و همچنین، درنظر گرفتن میزان افتادگی و حجم سینه فرد، تکنیک لازم برای لیفت سینه انتخاب می‌شود.

در این باره بخوانید  تفاوت محل قرار گیری پروتز سینه؛روی عضله یا زیر عضله؟! به همراه مزایا و معایب هر کدام

پزشک معالج با لیفتینگ سینه، سینه‌ها را بالا برده و افتادگی آن‌را اصلاح می‌کند. لیفت سینه روش‌های مختلفی دارد؛ این جراحی ممکن است با ایجاد برش عمودی از نوک سینه تا پایین آن انجام شود و یا با ایجاد برش افقی و عمودی در زیر سینه و نوک سینه تا زیر سینه انجام شود و در برخی موارد که افتادگی سینه زیاد است، با برش دور هاله سینه و برش‌های عمودی و افقی، هاله سینه را جا‌به‌جا می‌کنند تا فرم سینه را لیفت نموده و بهبود بخشند.

حتی اگر نوع سوم جراحی لیفت باشید و پزشک مجبور به برش هاله سینه و جا‌به‌جایی آن شود، باز هم جای نگرانی نیست؛ چرا‌ که با استفاده از بخیه‌های بسیار ریز و چسبی، خط برش و جای بخیه دورهاله سینه طی ۶ ماه محو می‌شود؛ البته سرعت و میزان این محو شدن بستگی به پوست شما دارد.

برای مطالعه بیشتر در این باره این مقاله لاتین را از سایت medicalnewstoday پیشنهاد می دهیم.

یکی از نگرانی‌های رایج در افراد کاندید عمل جراحی پروتز سینه، ایجاد افتادگی سینه پس از انجام پروتز است. افتادگی سینهبعد از پروتز معمولا زمانی ایجاد میشود که فرد از لحاظ بدنی و پوستی، توانایی ساپورت پروتز را نداشته باشد. معمولا این شرایط زمانی بروز می‌کند که فرد به دلیل انتخاب پروتز سینه بزرگ، فشار و وزن زیادی را به ناحیه سینه تحمیل می‌کند. معمولا در این وضعیت، بدن توانایی نگهداری از پروتز را ندارد و به دلیل گرانش زمین، سینه دچار افتادگی می‌شود. کشیده شدن پوست و کاهش کلاژن سازی در سطح پوست نیز می‌تواند از مشکلات رایج بعد از پروتز بزرگ باشد. در برخی مواقع این شرایط تاحدی است که لزوم لیفت سینه را در فرد ایجاد می‌کند.

درصورتی که افتادگی سینه در فرد ایجاد شود، معمولا نمی‌توان با هیچ روشی به غیر از جراحی لیفت سینه، آن را بهبود داد. اما درصورتی که افتادگی سینه هنوز پیش نیامده باشد، فرد می‌تواند با استفاده از گن و سوتین مناسب بعد از عمل پروتز، ریسک بروز افتادگی در سینه را کاهش دهد. یادتان باشد که استفاده مستمر از این ساپورت‌ها می‌تواند فشار را از روی پوست کاهش دهد و ریسک افتادگی را کم کند. اما در هر صورت،  افتادگی با انتخاب پروتز بزرگ، ریسک بیشتری دارد.

یکی از عوارض رایج بعد از عمل سینه، احساس بی‌حسی در سینه و نوک هاله پستان است. معمولا برای رفع افتادگی سینه، پزشک متخصص تشخیص به انجام لیفت سینه می‌دهد. اگر افتادگی سینه شدید باشد، انجام لیفت باید با درنظر گرفتن جابه‌جایی هاله سینه انجام شود. به همین دلیل می‌توان گفت که ریسک بروز بی‌حسی در نوک سینه نیز در این شرایط وجود دارد. درصورتی‌که پزشک متخصص و باتجربه‌ای انجام عمل لیفت سینه را بر عهده داشته باشد، ریسک دائمی بودن این شرایط بسیار کاهش پیدا می‌کند. معمولا بی‌حسی سینه بعد از حدود سه الی شش ماه از انجام عمل، به مرور برطرف می‌شود.

اگر پزشک غیرمتخصص و بی‌تجربه برای انجام لیفت سینه اقدام کند، ریسک اعمال آسیب به عصب‌های حسی در ناحیه سینه افزایش پیدا می‌کند. بدیهی است که در چنین شرایطی فرد هیچ حسی در نوک سینه و اطراف آن نخواهد داشت. این بی‌حسی زمانی دائمی می‌شود که پزشک آسیب جدی به عصب‌های ناحیه سینه و نوک آن در زمان جابه‌جایی هاله نوک سینه ایجاد کرده باشد. بدیهی است که چنین شرایطی معمولا برگشت پذیر نیست و فرد چندان حسی در ناحیه نوک سینه احساس نخواهد کرد.

یکی از اشتباهات رایج و تصورات غلط در خصوص سایز پروتز سینه، همین موضوع است. شما زمانی که به دلیل استفاده از پروتز سینه بزرگ دچار مشکل در افتادگی سینه شده باشید، بدیهی است که نمی‌توانید این مشکل را به کمک پروتز بزرگ‌تری برطرف کنید. چرا که این اقدام تنها موجب افتادگی بیشتر سینه می‌شود و پوست ناحیه سینه را به شدت دچار آسیب می‌کند. معمولا چنین پیشنهاداتی از سوی پزشک متخصص و باتجربه، رد می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. ماری می گوید

  سلام هزینه ی لیفت چقده

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از هزینه ها لطفا با شماره های کلینیک تماس بگیرید
   سعادت آباد ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴- جردن ۰۲۱۸۶۰۸۴۳۲۶

 2. شجری اطهری می گوید

  سلام لطفا جواب سوالم بدید اینکه بعد پروتز سینه ها شل بشن و شکل افتاده ای بگیرن طبیعیه؟ من نه بارداری داشتم نه وزنم تغییری کرده اما بعد از ۷یا۸ماه بعد از پروتز سینه دچار افتادگی سینه شدم و واقعا ناراحتم اقای دکتر میشه پروتز هارو دربیارم و فقط سینه امو لیفت کنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   بله به مرور زمان سینه ها افتاده می شوند و اگر از سوتین مناسب استفاده نشود افتادگی سریعتر اتفاق می افتد.
   می توانید با وجود پروتز سینه لیفت سینه نیز انجام دهید.

 3. شکیبا می گوید

  سلام و وقت بخیر من۲۷سالمه و وقتی مجرد بودم پروتز کردم و دکترم گفت برای بارداری و شیردهی مشکلی نداری و هیچ افتادگی پیش نمییاد اما الان بعد از بارداری و شیردهی اولم پوست سینه ام شل شده و خیلی بدفرم شده اصن هیچ لباسی تو تنم قشنگ نیست باید چیکار کنم میتونم پروتز رو عوض کنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   با افزایش سن و مخصوصا بارداری و شیردهی افتادگی سینه رخ می دهد.
   اگر با سایز سینه مشکلی ندارید می توانید با لیفت سینه افتادگی آن را درمان کنید.

 4. یاسمن می گوید

  سلام من ۳۳سالمه و ۶ماه پروتز کردم و هیچ مشکلی نداشتم اما الان به مرور سینه ام داره میاد پایین تر از پروتز ینی پروتز سرجاشه اما سینه هام دچار افتادگی شدن و فرمشون از قبل اینکه پروتز کنم بدتر شده باید چیکار بکنم؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   به مرور زمان و افزایش سن سینه ها دچار افتادگی می شوند. شما می توانید هم زمان با وجود پروتز لیفت سینه نیز انجام دهید.

 5. هدیه اقاجانی می گوید

  سلام خسته نباشید من حدود یک ساله پروتز سینه انجام دادم اما قبلش سینه هام افتاده بود ولی دکترم بهم نگفت لیفت هم انجام بدم الان به نسبت یه سال قبل سینه هام کوچیک شده و افتادگیش بیشتر شده اقای دکتر علت کوچک شدن پروتز سینه ام چیه؟ چون افتادگیش بیشتر شده اینطوری شده یا ممکنه پاره شده باشه؟ الان میتونم عوضش کنم یا فقط لیفت کنم ک بیاد بالاتر؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   دوست عزیز نشخیص اینکه الان چه روشی برای شما مناسبترین گزینه است فقط از طریق معاینه حضوری تعیین می شود.

 6. ناهید می گوید

  سلام آقای دکتر ببخشید اگر عمل لیفت سینه انجام بشه ،جای زخم وبقیه ها ،همونطور رو سینه باقی میمونه ومشخصه؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   به مروز رمان و استفاده از کرم های مخصوص محل برش و بخیه ها کمرنگ تر می شوند.

 7. سمیرا می گوید

  با سلام.
  اقای دکتر من ۶ سال پیش پروتز سینه سیلیکونی انجام دادم.وزنم تغییری نکرده و بارداری و شیر دهی هم نداشتم.ولی سینه هام دچار افتادگی شده فکر میکنم سایز پروتز مناسب نبوده الان چیکار میتونم بکنم؟ باید پروتز و تعویض کرد یا با لیف سینه درست میشه ؟

  1. Doctor najafbeygi می گوید

   با سلام
   افتادگی سینه شما با توجه به افزایش سن و وزن سینه اتفاق می افتد و روندی اجتناب ناپذیر دارد.
   باید به صورت حضوری معاینه شوید و چنانچه نیاز باشد باید لیفت سینه انجام دهید.

سوال خود را بپرسید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به شما هستند

سوال خود را از مشاوران ما بپرسید