1. خانه
  2. /
  3. جراحی زیبایی اندام
  4. /
  5. پیکرتراشی
  6. /
  7. آیا ابدو همزمان با سزارین ممکن است؟

آیا ابدو همزمان با سزارین ممکن است؟

دکتر آرش نجف بیگی

بارداری باعث تغییرات گسترده‌ای در بدن زنان می‌شود. این تغییرات هم شامل عدم تعادل بسیاری از هورمون‌ها و ترکیبات داخلی بدن می‌شود و هم بر ظاهر بدن تاثیر بسیاری می‌گذارد. رشد جنین در بدن مادر باعث می‌شود که شکم مادر پوست بیشتر تولید کند و چربی‌های جدیدی را در این ناحیه ایجاد شود. بعد از وضع حمل این پوست اضافی به صورت افتاده در می‌آید و ظاهر نامناسبی را برای بدن شما ایجاد می‌کند. اگرچه بخش عمده‌ای از این مشکلات با گذشت زمان برطرف می‌شود اما برای رفع کامل آن و بازسازی سریع بدن می‌توانید از انجام عمل ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین استفاده کنید.

این روش مزایا و معایبی دارد و شاید برای همه افراد مناسب نباشد. در این مقاله به معرفی کامل این روش می‌پردازیم.

در این مقاله با مطالب زیر آشنا میشوید:

ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی که به آن تامی تاک نیز گفته می‌شود عملی است که در آن چربی‌های اضافه در مرکز و پایین شکم برداشته می‌شود، افتادگی پوست اصلاح می‌شود و عضلات شکم تقویت می‌شوند. با این جراحی می‌توان به راحتی از شر چربی‌های شکم و افتادگی پوست آن خلاص شد. تکنیک‌های مختلفی در جراحی‌های زیبایی شکم استفاده می‌شود و می‌توان آن را همراه با جراحی‌هایی مانند جراحی سینه و لیپوساکشن و عمل سزارین استفاده کرد.

عمل ابدو همزمان با سزارین

همان‌طور که گفتیم عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند به رفع افتادگی پوست شکم کمک کند. بارداری و فرزندآوری یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که یک زن به جراحی شکم نیاز پیدا می‌کند. بارداری باعث کشیده شدن پوست و ضعیف شدن عضلات شکم می‌شود و پس از زایمان، بدن شما ممکن است دچار پوست اضافه، افتادگی پوست و چربی اضافی شود. خصوصا در بارداری‌های مجددا این مشکل بیشتر نیز می‌شود. در اغلب موارد برای اصلاح این مشکل رژیم غذایی و ورزش بعد از زایمان توصیه می‌شود و می‌تواند کمک کننده باشد. اما این کار دشواری است و در بسیاری از موارد ممکن است به رفع کامل مشکلات منجر نشود. به همین دلیل بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند که از عمل ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین برای رفع سریع این مشکلات استفاده کنند.

ترکیب این دو عمل معمولا با موفقیت بالایی همراه است و اغلب زنان از نتایج آن احساس رضایت می‌کنند. در صورتی که سزارین شما برنامه‌ریزی شده است و قصد دارید که همراه با سزارین از ابدومینوپلاستی نیز استفاده کنید لازم است که پیش از عمل درباره مزایا و عوارض احتمالی آن تحقیق کنید.

آیا انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین توصیه می‌شود؟

واقعیت این است که اغلب پزشکان انجام عمل ابدو همزمان به سزارین را توصیه نمی‌کنند. زیرا زنانی که سزارین انجام می‌دهند نیاز دارند که چند روز در رختخواب  استراحت کنند تا بهبود یابند و اضافه کردن یک جراحی دیگر به آن به معنای طولانی‌تر شدن زمان بهبودی بیشتر است و این می‌تواند روی مراقبت روزهای اول از نوزاد و تغذیه مناسب او نیز اثر منفی بگذارد.

علاوه بر این، یک زن بلافاصله پس از سزارین تمام وزن بارداری خود را از دست نمی‌دهد. بدن تا هفته‌ها پس از تولد با تغییراتی در حجم چربی‌ها و وضعیت پوست همراه خواهد بود. بنابراین ممکن است پس از انجام این دو روش به صورت هم‌زمان با تغییراتی در بدن روبرو شوید که نتایج عمل را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین بسیاری از زنان ممکن است از لحاظ جسمی و روانی آمادگی مناسبی برای تحمل دو جراحی همزمان نداشته باشند. با در نظر گرفتن مجموع این موارد اغلب پزشکان توصیه می‌کنند عمل تامی تاک مدتی پس از سزارین انجام شود.

عمل ترکیبی تامی تاک و سزارین چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا تمام مراحل عمل سزارین تا به دنیا آوردن کودک انجام می‌شود. سپس برای اعمال ابدومینوپلاستی یک برش افقی بین ناف و خط شرمگاهی ایجاد می‌شود. شکل نهایی و طول این برش در موارد مختلف متفاوت است. پس از ایجاد برش، پوست شکم بالا آورده شده و لایه‌های زیرین ترمیم می‌شوند. در مرحله بعد، پوست شکم به سمت پایین کشیده شده، بریده شده و محل قرار گرفتن ناف مشخص می‌شود. انجام این عمل ممکن است دو تا چهار ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد. بعد از عمل ممکن است پزشک پوشیدن گن‌های خاصی را به شما توصیه کند. در صورتی که میخواهید بدانید بارداری بعد از ابدومینوپلاستی چه خطرات احتمالی به همراه خواهد داشت؛ مطالعه این مقاله را پیشنهاد میدهیم.

مزایای ترکیب تامی تاک و سزارین چیست؟

ابتدا به بررسی مزایای ترکیب این دو روش می‌پردازیم و سپس معایب آن را بررسی می‌کنیم. در کنار فواید کلی که عمل تامی تاک برای هر کسی به همراه می‌آورد، مزایای ابدومینوپلاستی همراه با سزارین را می‌توان عمدتا در فواید انجام یک عمل بزرگتر در مقابل انجام دو عمل جداگانه خلاصه کرد. عمده این مزایا شامل موارد زیر است:

  • رفع سریع افتادگی پوست حذف چربی‌ها
  • دوره نقاهت کوتاه‌تر از انجام دو عمل جداگانه
  • فقط یکبار برای عمل بیهوش می‌شوید.
  • هزینه شما کمتر خواهد بود.

برای آگاهی از نحوه تغذیه بعد عمل مطالعه مقاله همه چیز درباره رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی بدانید! را از دست ندهید.

عوارض ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین

ترکیب این دو عمل می‌تواند منجر به افزایش قابل ملاحظه خطرات شود. این مشکلات شامل افزایش عفونت، خونریزی، نیاز تزریق خون و سایر عوارض پزشکی است. همچنین، ممکن است در مواردی نتیجه ابدومینوپلاستی آنچنان که انتظار دارید نشود.

در زیر به بررسی برخی از عوارضی که ممکن در نتیجه ترکیب همزمان این دو روش ایجاد شود می‌پردازیم.

۱- خونریزی

بارداری به خودی خود باعث به هم خوردن تعادل مایعات بدن می‌شود و این می‌تواند خطر خونریزی را در حین سزارین افزایش دهد. همراه شدن این عمل با ابدومینوپلاستی می‌تواند باعث افزایش احتمال این خطر شود.

۲- عفونت

ابدومینوپلاستی به طور طبیعی احتمال عفونت کمی دارد؛ اما عمل سزارین عمل تمیزی نیست و همراه شدن این روش با توجه به میزان زخم قابل توجهی که در مجموع این دو روش ایجاد می‌شود می‌تواند احتمال عفونت را افزایش دهد.

۳- نتیجه ضعیف

نتایج ابدومینوپلاستی وقتی به طور مجزا انجام می‌شود بهتر خواهد بود. ممکن است به دلیل شرایط بارداری معده به شکل طبیعی خود نباشد. رحم شما در این زمان متورم و بزرگ شده است و سفت شدن ماهیچه‌ها به طور دقیق قابل تشخیص نیست. جابه‌جایی مایعات در زمان بارداری وضعیت بافت‌های داخل شکم شما را با تغییرات زیادی همراه می‌کند. پزشک در لحظه عمل مجبور است با توجه به وضعیت آن لحظه بدن شما عمل زیبایی را انجام دهد؛ اما بعد از دوره نقاهت که اندام‌های داخلی شکم شما به حالت عادی خود برمی‌گردند ممکن است نتایج عمل آن‌طور که انتظار دارید از آب در نیاید.

برای ارتباط با مشاوران کلینیک دکتر نجف بیگی ویک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان با دکتر آرش نجف بیگی می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

آیا تامی تاک همزمان با سزارین خطرناک است؟

تغییرات زیادی در بدن زن در دوران بارداری رخ می‌دهد. در دوران بارداری، احتمال لخته شدن خون و احتباس مایعات در بدن بیشتر است. همچنین در صورت انجام جراحی روی رحم، احتمال این خطرات افزایش می‌یابد. اگرچه به طور کلی خطراتی که باعث عوارض جدی و خطرناک شود نادر است اما مثل هر عمل دیگری امکان چنین مشکلاتی نیز وجود دارد.

به چه زنانی عمل ابدو همزمان با سزارین توصیه می‌شود؟

این از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، اما تا زمانی که یک زن به طور کامل پس از سزارین بهبود نیافته است، به هیچ کس توصیه نمی‌شود که عمل تامی تاک را همزمان با سزارین انجام دهد. به طور کلی باید بیماران را تشویق کرد که حداقل ۶ ماه برای عمل جراحی شکم پس از زایمان صبر کنند. گاهی اوقات ممکن است توصیه شود که چند هفته بیشتر نیز صبر کنید تا التهابات کاهش یابد و وضعیت پوست و محیط بدن به درستی مورد ارزیابی قرار گیرد. همچنین اگر زنی قصد دارد فرزند دیگری داشته باشد، باید عمل جراحی زیبایی شکم را حتی بیشتر نیز به تاخیر بیندازد.

اما اگر اصرار بر انجام همزمان ابدومینوپلاستی با سزارین باشد بهتر است زنانی این روش را انجام دهند که از نظر جسمی قوی باشند و بیماری‌های زمینه‌ای خاصی نیز نداشته باشند. به علاوه زمان آن‌ها برای استراحت بعد از عمل کافی باشد.

مطالعه مقاله بهترین جراح زیبایی شکم را توصیه می کنیم.

حرف آخر

بسیاری از افراد تمایل دارند که بعد از زایمان بدن آن‌ها به سرعت به حالت طبیعی خود برگردد. زیرا در اثر بارداری پوست شکم کشیده شده و بعد از زایمان این پوست به صورت افتاده درمی‌آید و همچنین چربی‌های زائدی ممکن است در ناحیه شکم ایجاد شود.

در صورتی که فرزند خود را با روش سزارین به دنیا آورید این امکان وجود دارد که به صورت همزمان عمل ابدومینوپلاستی را نیز انجام دهید و این مشکلات را برطرف کنید. عمل جراحی ابدومینوپلاستی روشی است که باعث رفع افتادگی پوست شکم، تقویت عضلات آن و حذف چربی‌های شکم می‌گردد و می‌تواند به صورت ترکیبی با عمل سزارین انجام شود.

پزشکان غالبا توصیه می‌کنند این دو روش به طور همزمان انجام نشود. زیرا سزارین به تنهایی یک عمل سنگین است و ممکن است فرد آمادگی جسمانی و روانی لازم را برای تحمل دو عمل نداشته باشد. به علاوه وضعیت شکم تا چند هفته پس از عمل همچنان تغییر می‌کند و ممکن است نتایج عمل را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر است که این عمل چند ماه پس از سزارین انجام شود. ترکیب این دو روش مزایایی نیز دارد که می‌تواند به کاهش هزینه‌ها، یک مرتبه بیهوشی برای دو عمل و کاهش زمان نقاهت نسبت به دو عمل مجزا اشاره کرد.

در این مقاله به بررسی کامل انجام عمل ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین پرداختیم و مزایا و معایب آن را شرح دادیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید به سایر مقالات ما مراجعه کنید.

منبع: healthline

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر