1. خانه
 2. /
 3. جراحی بینی (رینوپلاستی)
 4. /
 5. آلار پلاستی (عمل کوچک کردن پره های بینی) چیست و کاربرد آن چیست؟

آلار پلاستی (عمل کوچک کردن پره های بینی) چیست و کاربرد آن چیست؟

دکتر آرش نجف بیگی

از آلار پلاستی ممکن است به عنوان عمل کوچک کردن پره های بینی نیز یاد شود. این یک روش جراحی است که فقط شکل و عرض سوراخ‌های بینی را تغییر می‌دهد. این روش عمدتا مورد توجه افرادی است که می‌خواهند ظاهر سوراخ‌های بینی خود را تغییر دهند تا آن را زیبا کنند. فرآیند آلارپلاستی را می‌توان به تنهایی یا در کنار جراحی بینی انجام داد.

اگرچه بینی ممکن است مانند یک قسمت کوچک و جزئی از بدن به نظر برسد، اما تعادل کلی صورت را مشخص می‌کند. با این حال، برخی از افراد دارای بینی‌های کوچک یا بزرگ با شکل‌ها و اندازه‌های مختلف هستند. در چنین شرایطی، جراحی پره‌های بینی ممکن است بهترین گزینه برای اصلاح تقارن سوراخ بینی باشد. در این مقاله به بررسی بیشتر این عمل می‌پردازیم.

مزایای آلار پلاستی چیست؟

هنگامی که یک بینی خوش فرم داشته باشید، هماهنگی و تعادل در صورت شما ایجاد می‌شود. در یک درمان جراحی سریع و آسان، عمل کوچک کردن پره های بینی هماهنگی صورت را بیشتر می‌کند و می‌تواند ظاهر را به طور چشمگیری بهبود بخشد. هیچ گونه ناراحتی در طول درمان احساس نمی‌شود زیرا تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

غضروف از هر سوراخ بینی برداشته می‌شود و پایه نازک‌تری به ساختار بینی می‌دهد.

برای افرادی که از شکل و اندازه سوراخ‌های بینی ناراضی هستند، این عمل ممکن است بهترین جایگزین باشد. سایر مزایای انتخاب آلارپلاستی عبارتند از:

 • ایجاد یک صورت کامل و متعادل
 • سوراخ‌های بینی متقارن یا منطبق‌تر
 • تنظیم اندازه و عرض سوراخ بینی

آلارپلاستی چه مشکلاتی را اصلاح می‌کند؟

 • شکل بینی: اصلاحات در پایه بینی و سوراخ‌های بینی اجازه می‌دهد تا شکل بینی باریکتر شود.
 • اندازه بینی: با کاهش اندازه سوراخ‌های بینی، پایه بینی کوچکتر و باریکتر می‌شود.

مشکلات تنفسی: هنگامی که با جراحی زیبایی بینی ترکیب شود یا به تنهایی انجام شود، جراحی می‌تواند تقارن و اندازه سوراخ‌های بینی را اصلاح کند و تنفس را راحت‌تر کند.

چه کسانی می‌توانند عمل آلارپلاستی را انجام دهند؟

به طور کلی، آلار پلاستی تغییری در ظاهر کلی صورت ایجاد نمی‌کند و هدف آن تنها بهبود بخش کوچکی از بینی است. حتی پس از عمل، ممکن است بعضی افراد متوجه تغییرات روی صورت نشوند. اما با این همه تاثیری با ظاهر طبیعی بر زیبایی شما خواهد داشت.

اگرچه هرکسی که نقص بینی دارد می‌تواند جراحی کوچک کردن سوراخ بینی را انجام دهد، اما همه واجد شرایط نیستند. با این حال داشتن شرایط زیر شما را برای این عمل مناسب‌تر می‌کند:

 • از نظر ژنتیکی سوراخ‌های بینی بزرگی داشته باشید.
 • شما در سلامت کامل هستید و سیگار نمی‌کشید.
 • سوراخ‌های بینی شما در مقایسه با سایر اجزای صورت خیلی باریک یا خیلی پهن هستند.
 • شکل و اندازه یکی از سوراخ‌های بینی نسبت به دیگری متفاوت است.
 • هر بار که لبخند می‌زنید، سوراخ‌های بینی شما بزرگ یا بازتر به نظر می‌رسند.
 • از ظاهر کلی سوراخ‌های بینی راضی نیستید.

آلارپلاستی برای افرادی که اخیرا جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اند و همچنین افرادی که آسیب‌های صورت داشته‌اند نیز مناسب است.

هدف آلار پلاستی

آلارپلاستی در مقابل عمل جراحی بینی (رینوپلاستی)

رینوپلاستی نوعی جراحی ترمیمی صورت است که برای اصلاح عیوب ساختاری خارجی یا داخلی بینی انجام می‌شود. این یک اصطلاح گسترده است که شامل انواع عمل‌های جراحی مانند جراحی زیبایی برای برداشتن برآمدگی روی پل بینی، رفع افتادگی نوک بینی، یا بازگرداندن عملکرد تنفسی با تغییر ساختارهای داخلی بینی، مانند ترمیم انحراف سپتوم و غیر است.

آلارپلاستی زیر مجموعه‌ای از درمان‌های جراحی بینی است. این می‌تواند به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک عمل جراحی بینی طولانی انجام شود . در حالی که رینوپلاستی می‌تواند ساختار و ظاهر کل بینی را تغییر دهد، آلارپلاستی به سادگی عرض و شکل سوراخ های بینی را تغییر می ‌هد.

از آنجایی که عمل کوچک کردن پره های بینی کمتر تهاجمی است، هزینه جراحی آلار پلاستی کمتر از جراحی بینی است. آلارپلاستی می‌تواند تا یک ساعت طول بکشد، در حالی که جراحی بینی می‌تواند ۳ تا ۴ ساعت طول بکشد. آلارپلاستی را می‌توان با بی‌حسی موضعی انجام داد، در حالی که جراحی بینی اغلب با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

 چگونه برای عمل آلارپلاستی آماده شویم؟

وقتی برای برای عمل کوچک کردن پره های بینی تصمیم می‌گیرید لازم است که با پزشک خود مشورت کنید. مشاوره اولین گام در فرایند آلارپلاستی است، این مرحله شامل جلسه‌ای با جراح است که برای تایید معیارهای واجد شرایط بودن برای این عمل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

قبل از تاریخ برنامه ریزی شده عمل، جراح بینی معمولا دستورالعمل‌هایی را برای کمک به آماده‌سازی ارائه می‌دهد. برای مثال، ممکن است لازم باشد:

 • از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن، آسپرین، داروهای ضد التهاب، دوزهای بالای ویتامین‌ها و داروهای گیاهی خودداری کنید. بسته به نوع جراحی، ممکن است پزشک از شما بخواهد که چند روز یا چند هفته قبل از جراحی خودداری کنید. این برای جلوگیری از خطر عوارض حین یا بعد از عمل است.
 • حداقل یک یا دو هفته قبل و بعد از جراحی آلار پلاستی سیگار یا الکل را کنار بگذارید.
 • مطمئن شوید که قبل از روز برنامه‌ریزی شده عمل به اندازه کافی بخوابید.
 • از استفاده از آرایش، لوسیون یا کرم روی صورت خودداری کنید که ممکن است در عمل جراحی اختلال ایجاد کند.
 • لباس گشاد و راحت و پیراهن جلو دکمه دار بپوشید.
 • قبل از ورود به اتاق جراحی، حتما لاک ناخن را پاک کرده و تمام جواهرات را کنار بگذارید.

برای دریافت مشاوره رایگان و آگاهی از شرایط عمل جراحی بینی، با مشاوران ما در کلینیک دکتر آرش نجف‌بیگی تماس بگیرید.

کلینیک جردن : ۰۲۱۸۶۰۸۱۸۷۵کلینیک سعادت : ۰۲۱۲۶۷۴۰۰۶۴

در طول عمل آلارپلاستی چه انتظاراتی باید داشت؟

مراحل جراحی آلارپلاستی به طور کلی شبیه به جراحی بینی است. با این حال، روش جراحی آلارپلاستی کمتر تهاجمی است. در واقع، بسته به اهداف و نقص سوراخ بینی، این فرایند می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. این عمل ظریف برای باریک کردن وبازسازی سوراخ‌های بینی را می‌توان در کمتر از یک ساعت با بی حسی موضعی انجام داد. آلارپلاستی به صورت سرپایی انجام می‌شود و بیماران می‌توانند پس از عمل به خانه بروند.

به طور کلی، در طول عمل کوچک کردن پره های بینی باید انتظار موارد زیر را داشته باشید.

 • یک مشاوره طولانی با جراح در مورد کل روش جراحی. جراح همچنین ممکن است با استفاده از یک قلم مخصوص جراحی بینی را علامت گذاری کند تا برش بهتر تصور شود.
 • تجویز بیهوشی عمومی یا موضعی قبل از جراحی. نوع بیهوشی معمولا به ماهیت جراحی، سلامت عمومی و ترجیح بیمار یا جراح بستگی دارد.
 • برش‌ها یا بریدگی‌های کوچکی روی نواحی مشخص شده ایجاد می‌شود. آن‌ها قسمت کوچکی از بینی را برش می‌دهند که بر کل شکل یا اندازه بینی تاثیر می‌گذارد.
 • برای کمک به تقویت شکل و اندازه جدید پایه بینی، برش‌ها بخیه می‌شود.
 • پانسمان زخم انجام می‌شود. در صورت لزوم، پزشک داروهای ضد درد و دستورالعمل‌هایی را برای جلوگیری از عفونت در محل جراحی تجویز می‌کند.

 جمع‌بندی

بعضی افراد ممکن است که به  طور ژنتیکی سوراخ بینی بسیار بزرگ یا نافرمی داشته باشد. همچنین دلایل مثل عدم تقارن دو سوراخ بینی و باز شدن بیش از حد هنگام خندیدن می‌تواند باعث نارضایتی افراد شود. در چنین مواردی می‌توانید از عمل آلار پلاستی یا همان عمل کوچک کردن پره های بینی استفاده کنید.

این عمل نسبت به جراحی زیبایی بینی تهاجم کمتری ایجاد می‌کند و به ساختار کلی بینی دست نمی‌زند بلکه فقط به اصلاح ظاهر سوراخ‌ها می‌پردازد. در این مقاله روش انجام آن و مزایایی که می تواند داشته باشد را بررسی کردیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

کلینیک دکتر نجف بیگی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، یکی از فعال‌ترین جراحان پلاستیک حال حاضر شهر تهران هستند. دوره پزشکی عمومی و تخصص خود را در دانگاه تهران و بیمارستان شهدای تجریش گذرانده‌اند و مقطع فوق

پست های محبوب

تماس با ما

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر

مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر