جراحی لاغری

جراحی لاغری

جراحی لاغری

جراحی لاغری: اضافه وزن بالا و چاقی سبب بروز بسیاری از مشکلات و بیماری هایی مثل دیابت ،آپنه ی خواب ،کلسترول و فشار خون بالا می شود و یا اینگونه بیماری ها را در فرد تشدید می کند.فرد برای از بین بردن اینگونه مشکلات و برخوردار شدن از اندام ایده آل سعی می کند به روش های لاغری و از جمله جراحی لاغری روی بیاورد.

 

جراحی لاغری

 

در برخی از موارد ، این بیماری ها می توانند از ویژگی های یک کاندید خوب جراحی لاغری باشند. اما در موارد دیگر نیز این بیماری ها می توانند روی توانایی مقاومت بدن طی جراحی لاغری اثر منفی داشته باشند. پزشک هنگام مشاوره ی اولیه می تواند شما را در جریان تمام این نکات قرار دهد.جراحی لاغری به کمک افرادی می آید که مبتلا به چاقی مفرط می باشند . جراحی لاغری به عنوان اولین گزینه برای لاغری توصیه نمی شود بلکه در صورتیکه فردی با ورزش و رژیم غذایی نتوانست وزن کم کند و یا مبتلا به بیماری های ناشی از چاقی بود ، در اینصورت می تواند با کمک جراحی لاغری وزن خود را کم کند.

 

 

 

جراحی لاغری از انواع مختلفی برخوردار است که معمولا با محدود کردن مقدار غذای روزانه فرد، باعث لاغری فرد می شود . برخی از این جراحی های لاغری نیز بر نحوه ی گوارش و جذب غذا تاثیر گذاشته و به لاغری فرد کمک می کند . خیلی ها پس از  جراحی لاغری، به سرعت وزن کم کرده و لاغر می شوند اما بعد از گذشت مدتی دوباره به وزن اولیه برمی گردند اما اگر پس از جراحی لاغری ورزش کنند و رژیم غذایی را رعایت کنند می توانند وزن پایین خود را حفظ کنند و لاغر بمانند .همچنین برای حفظ وزن خود باید به طور مرتب تحت معاینه و پیگیری های پزشکی قرار گیرند.

 

 

 

افرادی که کاندیدای مناسبی برای جراحی لاغری نیستند

بیمارانی که قبل از جراحی لاغری به پزشک خود می گویند که می خواهند  پس از جراحی لاغری به سایز ۲ برسند و یا اندامشان شبیه به مربی بدنسازی شان شود باید بدانند که این انتظار آنان واقع بینانه نیست و بیمار از آمادگی لازم جهت جراحی لاغری برخوردار نیست .همچنین بیمارانی که اعتیاد به خوردن نوشابه و کشیدن سیگار دارند نیز نمی توانند گزینه مناسبی برای جراحی لاغری باشند.

 

 

قبل از جراحی لاغری

قبل از جراحی لاغری

قبل از جراحی لاغری باید وضعیت سلامتی بیمار ارزیابی و همه جوانب او بررسی شود و مشکلات اولیه او رفع و مشاوره های لازم انجام و سپس اقدام به جراحی لاغری شود .این مشاوره ها گاهی ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد و سپس بیمار عمل شود.بنابراین اگر برای لاغری به پزشکی مراجعه کردید که تصمیم گرفت همین فردا شما را عمل کند ، باید بدانید که یک جای کار می لنگد .همچنین باید در نظر داشته باشید که جراحی چاقی هم مثل تمام جراحی های دیگر ممکن است عوارضی برای فرد داشته باشد که البته خود چاقی هم عوارضش کم نیست .

 

 

 

لاغری


برای لاغری نباید گول تبلیغات دروغین را خورد و حتما باید برای لاغری نزد یک جراح خوب بروید تا شما را از هر لحاظ ، قبل از عمل بررسی کند . برای بیمارانی که مبتلا به ریسک قلبی و ریوی هستند و اعتیاد به مواد مخدر و الکل دارند ، این عمل مناسب نیست. همچنین کسانی که مبتلا به افسردگی شدید و غیر قابل کنترل و روان‌پریشی یا سایکوز هستند موارد مناسبی برای عمل جراحی لاغری نمی باشند.

 

 

لاغری

 

باید گفت که در این دنیا هیچ روش جادویی برای از بین بردن چربی ها و لاغری وجود ندارد .بنابراین برای اینکه چربی کمتری انباشته کنید باید شکر کمتری مصرف نمایید و مواد غذایی ناسالم را از رژیم روزانه خود حذف کنید ، خوب بخوابید، سطح استرس خود را کنترل کنید و تمرینات ورزشی صحیحی داشته باشید و سپس بعد از اینکه تمامی موارد را انجام دادید باید به دنبال روشی باشید که دیگر این چربی ها باز نگردند.

 

 

 

کدام جراحی لاغری برای شما مناسب‌تر است؟

نوع جراحی لاغری را نمی‌توان براساس BMI انتخاب کرد. نوع جراحی لاغری به فاکتورهای مختلفی از جمله نوع تغذیه و بیماری‌های همراه بستگی دارد. مثلا کسی که ریفلاکس معده دارد برای جراحی اسلیو مناسب نیست  یا کسی که سابقه سرطان فامیلیال معده دارد نباید جراحی بای‌پس انجام دهد چون در حین این عمل دو قسمت معده از هم جدا می‌شود و دیگر با آندوسکوپ نمی شود به معده دسترسی داشت.

 

 

برای این افراد عمل اسلیو توصیه می شود  چون در این عمل ۷۵ تا ۸۰ درصد معده را برمی دارند و احتمال سرطان معده نیز ۷۵ تا ۸۰ درصد کمتر می‌شود. و همچنین بخش باقیمانده معده نیز با آندوسکوپ قابل بررسی می باشد.جراحی اسلیو برای افرادی که عادت به ریزه‌ خواری دارند و نمی‌ توانند خوردن خود را کنترل کنند ، مناسب نیست زیرا بعد از عمل ، فرد با این وضع غذا خوردن ، دوباره اضافه وزن پیدا می‌کند. البته برای انتخاب نوع عمل ،خود بیمار هم در این تصمیم گیری اهمیت دارد.

 

 

 

 

آیا چاقی مزمن مورد حمایت بیمه  می باشد؟

در جواب این سوال باید گفت فردی برای جراحی لاغری تحت پوشش بیمه قرار می گیرد که عدد شاخص BMI وی، ۴۰ یا بیشتر از آن باشد. در این صورت تمام اعمال جراحی فرد با در نظر داشتن سقف مسئولیت های مالی بیمه گذار تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. البته در این مورد هزینه  های اتاق و جراحی بیمارستان خصوصی مورد حمایت بیمه قرار نمی گیرد. افراد با شاخص توده بدنی ۳۰-۳۵ نیز می توانند با شرایط خاصی مثلا شرایطی که در آن فرد بر  اثر چاقی ، مسائل و بیماری های ثانویه ای مانند: کمردرد (دیسک کمر) مشکلات ارتوپدی حاد، کبد چرب، فشار خون و چربی خون پیدا کرده است، که در اینصورت بیمار  می تواند با تجویز پزشک و تایید پزشک معتمد بیمه، تمام اعمال جراحی لاغری خود را تحت پوشش بیمه انجام دهد.

 

 

جراحی لاغری و بیمه

 

 

روش تشخیص چاقی مفرط

افراد باید قبل از انجام جراحی لاغری از نظر شاخص توده بدنی( BMI  ) بررسی شوند. BMI معادله ای می باشد که از تقسیم وزن بر  مجذور قد به دست می آید. در صورتی که جواب بین ۳۵-۴۰ یا بالاتر از ۴۰ باشد، نشان دهنده این است که فرد چاقی مفرط دارد و توصیه می شود برای لاغری ، اقدام به جراحی بکند . اما اگر جواب محاسبه بین ۳۵-۳۰ باشد ، با اینکه فرد چاق است اما چاق مفرط محسوب نمی شود  و نیازی به جراحی ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *