جراحی صورت

جراحی صورت

جراحی صورت (Face lift)

جراحی صورت روشی برای زیباسازی صورت هست. جراحی زیبایی تلفیقی از علم و هنر هست و نمی‌توان به‌ عنوان علم مطلق به آن نگریست. در این نوع جراحی عواملی مثل پروسه ترمیم بافت و …درنتیجه جراحی  تأثیر می‌گذارند و بنابراین تمام مراحل این عمل در کنترل جراح پلاستیک نیست و بنابراین هرگز نمی‌توان نتیجه یک جراحی زیبایی و ازجمله جراحی صورت را تضمین نمود.

جراحی صورت

با این‌حال با دانستن اطلاعاتی در مورد بیمار مثل وضعیت فیزیکی صورت، ضخامت و وضعیت پوست، وجود یا فقدان میزان چربی در صورت، سن نسبی پوست، تعداد و انواع چروک‌های موجود، اسکلت استخوان، تأثیرات وراثتی، هورمونی و غیره می‌توان تا حدودی نتیجه جراحی در صورت برخی بیماران را پیش‌بینی کرد. هنر جراح پلاستیک در این است که اسکارها را در خطوط طبیعی صورت جای دهد تا به‌ راحتی دیده نشود و بتوان آن را به‌وسیله  آرایش یا موها پوشاند.

کشیدن پوست صورت

مهم‌ترین مزیت جراحی صورت ایجاد زیبایی و حس اعتماد به‌ نفس و جوانی در فرد می‌باشد و مهم‌ترین اجزائی که جراحی آن بیشترین تأثیر را در زیبایی دارد، صورت هست. پوست صورت در اثر عواملی مثل استرس، بالا رفتن سن، نور خورشید و …. شل شده و چین‌ و چروک افزایش می‌یابد.

کشیدن پوست صورت که به آن لیفتینگ صورت هم می‌گویند از روش‌های جراحی صورت می‌باشد و برای جوانتر کردن پوست و حالت صورت به کار می‌رود. انواع روش‌های لیفتینگ صورت وجود دارد که از هر یک برای موارد خاصی استفاده می‌شود.

کاندیدای مناسب برای جراحی صورت

کاندیدای مناسب برای انجام لیفتینگ صورت

بهترین کاندید برای انجام لیفتینگ، افرادی هستند که صورت آن‌ها از ساختار استخوانی خوبی برخوردار باشد و فقط نسج نرم صورت وی خود را ول کرده باشد و صورت وی چروک‌های ریز زیادی نداشته باشد. با اینکه این نوع عمل جراحی صورت چین‌ و چروک‌های سطحی پوست را کمتر می‌کند ولی هدف اصلی این نوع عمل جراحی صورت (کشیدن پوست ) کشیدن عضلات و فاشی‌های زیر پوست می‌باشد.

معمولاً این روش جراحی صورت را می‌توان با سایر اعمال زیبایی مثل لیفتینگ گردن، بلفاروپلاستی، لیفتینگ ابرو و پیشانی به‌ طور هم‌زمان انجام داد. معمولاً کسانی که می‌خواهند عمل کشیدن پوست را انجام دهند با این سؤال مواجه می‌شوند که نتیجه این عمل چقدر دوام دارد؟

 

باید گفت که این عمل چهره فرد را جوانتر از هم‌سن‌ و سال‌های خود می‌کند اما به‌ هرحال گذر زمان روی چهره تأثیر می‌گذارد و نمی‌توان جلوی آن را گرفت و این عمل قادر نیست جلوی این تأثیرگذاری را بگیرد. اما با گذشت زمان باز هم فردی که لیفتینگ صورت را انجام داده است نسبت به هم‌سن‌ و سال‌های خود جوان‌تر دیده می‌شود. از جمله عوامل تأثیرگذار بر نتیجه این عمل می‌توان به سن متقاضی، جنس پوست وی، میزان کشیدن فاشیاها و عضلات زیر پوست اشاره کرد.

چه سنی برای فیس لیفت مناسب است؟

برای انجام این عمل هیچ سن بخصوصی وجود ندارد و به‌ ظاهر بیمار قبل از عمل بستگی دارد. نتیجه این نوع جراحی صورت  می‌تواند خیلی ظریف (تغییر مختصر) و یا خیلی زیاد و چشمگیر باشد.

آیا اثر برشهای جراحی لیفت صورت بعد از عمل قابل رؤیت می باشد؟

ازآنجایی‌که  این برش‌ها دقیقاً در حاشیه چین‌های طبیعی صورت ایجاد می‌شود می‌تواند در خط رویش موها پنهان شود.

نتیجه جراحی صورت چه مدت دوام دارد؟

جراحی صورت و گردن  که به‌ منظور زیبایی انجام می‌شود، روند تغییرات مربوط به بالا رفتن سن را کندتر می‌کند اما هرگز آن را متوقف نمی‌کند. به‌طور دقیق نمی‌توان فرد چه زمانی باید جراحی صورت خود را تمدید کند چون یک عدد تقریبی می‌باشد اما معمولاً لیفت صورت و گردن که برای برطرف کردن شلی و افتادگی ناحیه فک و صورت و شلی پوست گردن انجام می‌گیرد، ممکن است 5 تا 8 سال بعد دوباره نیاز به عمل مجدد داشته باشد.

میزان دوام جراحی صورت

اما استثناهایی هم وجود دارد و ممکن است در برخی بیماران سرعت تغییرات سنی بیشتر باشد و در زمان کمتر از 5 سال نیاز به عمل مجدد داشته باشند. گاهی هم ممکن است بیمار هرگز نیاز به عمل مجدد جراحی صورت نداشته باشد.

عوارض جراحی صورت

هر نوع جراحی می‌تواند عوارضی در برداشته باشد و جراحی صورت هم از این قاعده مستثنا نیست و می‌تواند عوارض ناچیزی برای بیمار به همراه بیاورد. شایع‌ترین عارضه‌ای که ممکن است برای جراحی صورت از نوع  لیفت صورت ایجاد شود ،هماتوم (تجمع خونی زیرپوست) می‌باشد . در حدود 2 درصد از تمام عمل‌های لیفت صورت ممکن است این عارضه چند ساعت بعد عمل برای بیمار ایجاد شود . درمان این هماتوم‌های کوچک آسان بوده و می‌توان چند روز پس از جراحی صورت ،در مطب انجام شود.همچنین ممکن است بعد از جراحی صورت عوارضی مثل فلج عصب، عفونت، زخم پوست، جای عمل برجسته (کلوئید)، ضایعات رنگی نامنظم، ریزش مو و …. اتفاق بیفتد، اما خیلی نادر می‌باشد.

عکس‌های پزشکی قبل از انجام جراحی صورت

از آنجایی‌ که یک جراح پلاستیک نمی‌تواند، جراحی قفسه سینه را بدون رادیوگرافی از ریه انجام دهد، جراح پلاستیک هم بدون عکس‌های پزشکی صورت قادر نیست اقدام به جراحی صورت بکند . این عکس‌های پزشکی ممکن است ازنظر بیمار  ناهنجار و نامناسب باشد اما این عکس‌ها الزامی می‌باشند و جزئیات صورت بیمار را به‌خوبی نشان می‌دهند و جراح را قادر می‌سازند تکنیک مناسبی را برای جراحی صورت بیمار به کار گیرد.

چه نوع بیهوشی برای جراحی صورت استفاده می شود؟

برای انجام جراحی صورت می‌توان هم بی‌حسی موضعی و هم بیهوشی عمومی را استفاده کرد . برخی بیماران بی‌حسی موضعی را برای جراحی صورت ترجیح می‌دهند.

بیهوشی برای جراحی صورت

مدت زمان عمل  لیفت صورت چقدر است؟

مدت‌ زمان عمل لیفت صورت به میزان کاری که باید روی چهره  بیمار حین جراحی صورت انجام شود بستگی دارد و به‌ طور متوسط عمل لیفت صورت حدود 2-3 ساعت زمان می‌برد.

محل انجام جراحی صورت

جراحی صورت را هم می‌توان در بیمارستان و هم در مراکز دی کلینیک انجام داد. مدت بستری بیمار هم ممکن است از چند ساعت تا یک‌ شب باشد که با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک انجام می‌شود و پذیرش در بیمارستان یا دی کلینیک هم صبح روز عمل می‌باشد. تمام اقدامات پزشکی قبل از عمل مثل آزمایش‌ها، رادیوگرافی‌ها، نوار قلب و سایر موارد باید یک هفته قبل از عمل انجام شوند.

جراحی صورت برای زیباتر شدن

امروزه داشتن چهره‌ای زیبا خیلی مورد توجه واقع شده است. گاهی افراد حس می‌کنند اجزای چهره آنها با یکدیگر تناسب ندارند و از ظاهر خود رضایت ندارند، این موضوع مخصوصا در خانم‌ها باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود. در این صورت جای نگرانی وجود ندارد و امروزه روش‌های جراحی زیادی برای ایجاد تناسب بین اجزای چهره وجود دارد. روش‌هایی مثل کاشت پروتز گونه، فک، چانه و لب، لیفت لب، جراحی گوش، جراحی بینی و بلفاروپلاستی می‌توانند برای رسیدن به چهره‌ای ایده‌آل به افراد کمک کنند.

جراحی پلاستیک از روش هایی است که می تواند تغیییر بسیار زیادی را در ظاهر فرد ایجاد می کند. اگر چه جراحی زیبایی شادی بسیاری را برای افراد به همراه می آورد. اما اگر از نقطه درست احساسی و روانی حرکت کنید، شانس موفقیت بیشتر می شود. اگر شما از نظر جسمی و روانی سالم باشید، پس می توانید به جراحی زیبایی هم توجه کنید.

جراحی صورت

 

انگیزه انجام جراحی صورت

هنگامی که با چنین تصمیم مهمی رو به رو شوید، درون نگری توصیه می شود و بهتر است وقت بیشتری را به بررسی مسائل مورد توجه و انگیزه های خود اختصاص دهید. اگر مسائل مورد توجه شما واقعی و انگیزه های شما از نظر احساسی درست هستند، پس می توانید برای تغییر برخی از جنبه های ظاهرتان اقدام به جراحی زیبایی و از جمله جراحی صورت بکنید. اما اگر از جراحی صورت زیبایی برای رفع مشکلات روانی و اجتماعی استفاده می کنید، بهتر است قبل از جراحی صورت، ایتدا با یک روان شناس مشورت نمایید.

انجام عمل جراحی صورت برای به همه توصیه نمی شود. برای انجام این کار ابتدا شما باید انگیزه و دلایل تمایل به انجام جراحی را بررسی کنید و آن ها را با یک جراح متخصص پوست در میان بگذارید و مطمئن شوید که اهداف مورد انتظار شما از جراحی قابل دستیابی هستند. هیج تفاوتی ندارد که شما  بخواهید تزریق بوتاکس انجام دهید یا جراحی پلک یا هر عمل دیگری، برای هر نوع جراحی زیبایی و جراحی صورت ابتدا لازم است درباره اهداف خود فکر کنید و در جلسه مشاوره انتظاراتتان را با جراح در میان بگذارید.

 

 

 

 

Facial surgery

 

 

 

 

تصویری که از خودتان دارید

هنگامی که می خواهید برای انجام جراحی صورت تصمیم بگیرید، مهم ترین چیزی که باید در چک لیست خود در نظر بگیرید تصویری می باشد که شما از خودتان دارید.

توجه داشته باشید که انواع عمل زیبایی مثل عمل بینی و … می تواند حس شما را نسبت به ظاهر شما بهتر کند اما نمی تواند حسی را که کلا به خودتان دارید تغییر دهد. باید در نظر داشته باشید که عمل جراحی صورت مثل جراحی فک، عمل پف چشم و … می تواند ظاهر شما را و آنگونه که دیگران شما را می بینند تغییر دهد اما نمی تواند در اعتماد به نفس و عزت نفس شما تغییری ایجاد کند. در واقع عمل جراحی صورت و زیبایی  برای کسانی مناسب است که اعتماد به نفس خوبی دارند و تنها چیزی که از آن ناراضی هستند صرفا ظاهرشان می باشد.

 

نکات لازم بعد از عمل:

در 1 تا 2 روز پس از عمل، بانداژها برداشته می شود. در این زمان فرد متوجه تورم و تغییر رنگ در برخی از قسمت های صورت می شود.در صورت وجود ورم و کبودی، نگرانی وجود ندارد، چون پس از مدتی به وضعیت کاملا طبیعی برمی گردد.تورم در 3 روز اول پس از جراحی افزایش پیدا کرده و طی 7 الی 10 روز کاملٱ از بین می رود.

بعد از 10 روز بعد از عمل بخیه ها کشیده می شوند.بعد از 2 هفته می توان به فعالیت های معمول برگشت و پس از 6 تا 8 هفته ورزش را شروع کرد.در روزهای اول بعد از عمل، باید از هر گونه فعالیتی که فشار خون را بالا می برد، خودداری کرد.

توصیه های قبل از عمل:

شب قبل از عمل، حمام نمایید و سر خود را بشویید.هنگام ورود به اتاق عمل، صورت شما باید فاقد هر گونه آرایشی باشد بهتر است.یک هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل، از خوردن داروهای رقیق کننده خون مانند ٱسپرین خوداری کنید.

Facial surgery

مراقبت های بعد از عمل:

تا چند روز فعالیت های خود را کم کرده و استراحت نمایید.در موقع خوابیدن، سر بالاتر از بدن قرار گیرد (جهت کاهش تورم و کبودی).قرار دادن کمپرس سرد روی محل عمل، باعث کاهش تورم و خونریزی می گردد.

تا چند هفته ممکن است احساس کشیدگی پوست صورت را داشته باشید که برطرف خواهد شد.کم حسی و یا بی حسی لاله گوش تا چند هفته طبیعی است.

بعد از عمل، آنتی بیوتیک تجویزی را مصرف کنید.تا مدتی بعد از عمل، از استعمال دخانیات پرهیز کنید. از تماس مستقیم با تابش آفتاب دوری کرده و از کرمهای ضدآفتاب استفاده کنید. حرکات صورت، مثل جویدن را کمتر انجام دهید.

 

 دکتر آرش نجف بیگی – جراح زیبایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *